napelemes rendszerek

5 gyakori tévhit a napelemes rendszerekkel kapcsolatban

A napelemek egyre népszerűbbek a környezettudatos energiafelhasználók körében, azonban számos tévhit kering a hatékonyságukkal és működésükkel kapcsolatban. Ezek a tévhitek gyakran elriaszthatják az embereket a napelemek befektetésétől, pedig sok esetben az információk nem felelnek meg a valóságnak. Érdemes tehát ezeknek utánajárni, ha szeretnél teljesen tisztán látni. Íme az 5 leggyakoribb félreértés, amiket érdemes tisztázni!

1. A napelemek csak napos időben működnek

Az ST Solar szerint ez az egyik leggyakoribb tévhit a napelemes rendszerekkel kapcsolatban. Valójában a napelemek felhős időben is képesek energiát termelni, habár a hatékonyság ilyen esetben csökken, az ideális, napos körülményekhez képest.

A modern napelemek úgy vannak kialakítva, hogy minimális fényviszonyok mellett is működni tudjanak, így borult időben és alacsony fényintenzitás mellett is folyamatosan teszik a dolgukat. Természetesen a hatás fokozásában mindig segít a megfelelő napelem paneltípus (monokristályos, polikristályos) kiválasztása, illetve az ideális telepítése, beleértve a tájolást és a dőlésszöget.

2. A mapelemek telepítése túl költséges

Sokan úgy gondolják, hogy a napelemes rendszerek kezdeti költségei túlságosan magasak ahhoz, hogy megérje befektetni azokba. Valójában, az elmúlt években a technológia fejlődésével és a gyártási költségek csökkenésével a napelemek ára jelentősen lecsökkent.

Ezek váltak a legolcsóbb alternatívává és ilyen módon szinte mindenkinek elérhetőek. Emellett több kormányzati és helyi támogatás (gyakran önrész nélküli vagy minimális önrészt igénylő), adókedvezmény is elérhető, amik tovább segítenek csökkenteni a rendszer telepítésének árát.

3. A napelemek fenntartása bonyolult és költséges

A napelemek valójában rendkívül alacsony karbantartást igényelnek. Nincsenek mozgó alkatrészeik, így a kopás minimális. Az éves karbantartás általában a panelek tisztítását és az áramköri ellenőrzéseket foglalja magába, ami viszonylag egyszerű és költséghatékony.

Ezek mellett pedig, még az inverterre kell némi figyelmet fordítani. Jó hír, hogy a berendezések gyakran képesek automatikus hibaüzenet küldeni akár egyenesen a telepítő cégnek, így a felmerült problémák gyorsan orvosolhatóak.

4. A napelemek nem térülnek meg

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a napelemek soha nem hozzák vissza azokat a költségeket, amiket a telepítésük igényelt. A valóságban a napelemek általában 5-10 éven belül megtérülnek, attól függően, hogy mennyi energia kerül felhasználásra és mekkora értéket mutat az áram ára a telepítés helyén.

A jelenlegi folyamatosan változó gazdasági helyzetben, illetve a gyakran növekedő áramköltségek mellett, folyamatosan csökken a megtérülési idő. Továbbá, a napelemek élettartama általában 30-40 év, így hosszabb távon jelentős megtakarítást jelentenek.

5. Napelemek csökkentik az ingatlan értékét

Ez a másik gyakori tévhit. Valójában ezen rendszerek hozzáadása az otthonhoz növelheti annak piaci értékét. A napelemekkel felszerelt otthonok gyakran vonzóbbak a vásárlók szemében, mivel ígéretet tesznek az energia megtakarításokra és a fenntartható energiahasználatra. Számos tanulmány kimutatta, hogy az ingatlanok értéke nő a napelem rendszerek felszerelésével.

A napelemekkel kapcsolatos tévhitek tisztázása fontos lépés a fenntarthatóbb energiafelhasználás biztosítása felé. Ha pedig további kérdéseid lennének, akkor az ST Solar munkatársai örömmel állnak rendelkezésre, hogy eloszlassák a kétségeidet.